Forum Discussion
Thermoguy
Jan 28, 2022Explorer II
Please correct me if I am wrong here - the exchange places only do the 5 gal BBQ type cylinders - right? So, if you have any different size, your SOL?
Last summer my larger tanks were expired by date code. To buy new ones were $60 I think vs $6 to recertify. Then less than $20 to fill. This was a no brainer and easy, the same place that fills, does the recert - now I did have to go to a farm store, that does more than propane, there is also a propane service center a few miles away that will do recert, but easy, cheaper than buying new and the replace option is only for 5 gal and way more expensive - in my area its $20-$30 for replacements.
As for the cost - that's like asking what is the price per gallon of fuel for your car - It's different everywhere and every time you fill up. But, only a few bucks a gallon - $2-$4 depending on where you are.
Last summer my larger tanks were expired by date code. To buy new ones were $60 I think vs $6 to recertify. Then less than $20 to fill. This was a no brainer and easy, the same place that fills, does the recert - now I did have to go to a farm store, that does more than propane, there is also a propane service center a few miles away that will do recert, but easy, cheaper than buying new and the replace option is only for 5 gal and way more expensive - in my area its $20-$30 for replacements.
As for the cost - that's like asking what is the price per gallon of fuel for your car - It's different everywhere and every time you fill up. But, only a few bucks a gallon - $2-$4 depending on where you are.
About Motorhome Group
38,706 PostsLatest Activity: Feb 01, 2025