Just looked at the Wise Food Storage website again. Looks like they have a sale going on. If you can afford to spend a few thousand dollars on it, it 's not a bad price. I was thinking it would be a lot more expensive than what it is. A years worth for a couple is a little over $2500. That comes down to just a little over $6/day, which is good food budget. The only thing is that it only includes 2 meals a day (breakfast and an entree). They do have a 3 month supply that includes extra meals for lunch. They are $325 for one person. I would imagine you might get tired of same stuff. It is a variety, but only so much. But to be honest, that is a great price. That one comes out to less than $4 a day.