noplace2 wrote:
Cloud Dancer wrote:
I was at Walgreens this morning. A package of 2 Tweenkies is $1.79
Yes Willie, I've looked at your posts for years. Was a private pilot for a very long time and am a bit envious of your years as an AP but never regretted not going there. Flew where I wanted and with whom I wanted. OK, didn't make the $$ you did.
BUT, if you amortize the cost of your "coach" over the times you've spent in it on the road over the past 11 years including site fees, fuel, insurance etc, I'm willing to bet that you've outspent me big time. And we've done this 24/7/365 X 13.3 years.
Not accusing you of anything. Just saying that there are far less expensive ways of doing this. Hopefully the OP has gotten some insight.
And BTW Willie, I understand that you are Hispanic, but Twinkies are still not "Tweenkies" LOL
If I were to explain where/how/why I have spent money, most people would properly not understand. I always wanted to have more than my share of fun. No question about it, I tend to err on the side of selfishness. Except, my wife and kids had a lot of fun as well.
Tweenkies is funny. The thing is I know that sometimes I pronounce the i in a kinda Hispanic way, but never realized that someday I would spell it that way also. Thanks
BTW I miss my airplanes.