Forum Discussion
beemerphile1
Mar 24, 2014Explorer
Some really scary calculations;
$225 x 12 = $2,700 per year
If you camp two nights every weekend for five months of the year that makes 43 nights.
Divide 43 nights into $2,700 = $62 per night
But will it really get used 43 nights per year? Will anyone camp every weekend for five months a year? Unlikely.
Maybe you will camp every other weekend, now the per night cost is $114.
Now add in lot rent, insurance, and the myriad of other costs.
Also consider that most new RVers use their purchase frequently for the first couple of years and then use declines.
All goes to say that RVing is a very expensive hobby and impossible to justify financially. The only ones that can financially justify the cost are full timers that sell their home.
Pretty good argument in favor of buying two or three years old RV rather than new.
$225 x 12 = $2,700 per year
If you camp two nights every weekend for five months of the year that makes 43 nights.
Divide 43 nights into $2,700 = $62 per night
But will it really get used 43 nights per year? Will anyone camp every weekend for five months a year? Unlikely.
Maybe you will camp every other weekend, now the per night cost is $114.
Now add in lot rent, insurance, and the myriad of other costs.
Also consider that most new RVers use their purchase frequently for the first couple of years and then use declines.
All goes to say that RVing is a very expensive hobby and impossible to justify financially. The only ones that can financially justify the cost are full timers that sell their home.
JJBIRISH wrote:
End of year – approximate depreciation…
1 - 18%
2 - 10%
3 - 7%
4 - 6%
5 - 6%
6 - 5%
7 - 5%
8 - 4%
9 - 4%
10 - 3%
11 - 3%
12 - 2%
13 - 2%
Salvage Value, condition…
Pretty good argument in favor of buying two or three years old RV rather than new.
About Travel Trailer Group
44,025 PostsLatest Activity: Feb 06, 2025