Fiverwheel wrote:
The Wise Company carries a line called "grab and go" which are as good as can be made from scratch. We carry Wise, MRE's from longlifefoods.com and Mountain house. All of these can add to your fresh foods to make some really quick and delicious meals.
That was kinda what I was thinking - maybe one of these packs as an entree and adding some fresh bread and a piece of fruit.
You have to do some eating out though, here and there. I mean, who goes to Maryland and doesn't get crab cakes at least once?
I'm not open to anything that is like Ramen noodles - I did that too much in college and will NEVER eat those again. Same with anything that is like soup. You can always get tins of soup if that is what you want to eat.
Price on these things seems to be about $5-6 a pack, which are supposedly enough for two people. So while not the cheapest way possible to eat, it's certainly cheaper than even a fast food restaurant.
I agree with the comment on watching your sodium. But that goes for any packaged, processed or restaurant foods. They are all loaded with it. So reading labels is key. I can only assume some are better than others with regards to sodium.