Forum Discussion
holstein13
Aug 15, 2014Explorer
North or South, you are a pioneer in this field and I want to encourage you to pursue this to the largest extent. Your experiences can only help us all in the future.
When I looked into this, the cost of fresh oil was prohibitive to make it work out. Perhaps you could make fresh oil and sell it to the local chinese restaurant for $5.00 per gallon under the condition that they give it back to you for free. Of course you will lose some to the actual food, but maybe you can recover 70% of what you sell.
The reason the math works out on used cooking oil is that two people get to use it rather than one.
When I looked into this, the cost of fresh oil was prohibitive to make it work out. Perhaps you could make fresh oil and sell it to the local chinese restaurant for $5.00 per gallon under the condition that they give it back to you for free. Of course you will lose some to the actual food, but maybe you can recover 70% of what you sell.
The reason the math works out on used cooking oil is that two people get to use it rather than one.
About Motorhome Group
38,763 PostsLatest Activity: Dec 13, 2025