Forum Discussion
westend
Dec 26, 2013Explorer
Grim_Knight wrote:Please, if you want a foundation of costs to consider, be realistic. What vehicle do you have that gets 10 mpg. Also, you won't be attending school 5 days/52 weeks a year. Yes, you should allow for contingency driving but if that means the van is going to be moved every day, you are going to have other issues to deal with.westend wrote:
Wait a second.
I just noticed the round trip mileage assumed and that $5500 a year for gas doesn't tally.
If you made that round trip of 70 miles a day, 5 days a week, for 50 weeks (there are still some school breaks?) you end up with a total mileage of 17,500. If what you're driving gets 20mi/gal., your gas total would be 875 gals. Is gas over $6 a gal. in Washington?
I quoted the cost based on a possible max 70 miles round trip, 5 days a week, 52 weeks a year at about $3 a gallon for gas at 10mpg. I overestimated because of certain factors. #1 mpg is not set in stone, #2 price per gallon is not set in stone, #3 actual miles traveled is not set in stone.
So...
70 miles round trip x 5 days a week = 350 miles per week
350 miles per week x 52 weeks = 18200 miles per year
18200 miles per year / 10 miles per gallon = 1820 gallons
1820 gallons x $3 per gallon = $5460 rounded up = $5500
Other factors to consider are the 70 mile round trip is mostly freeway driving. Does not take into account any city driving needed to be done each day.
IMO, your estimated fuel savings for this situation is going to be less than buying a van and outfitting it/living in it.
About RV Newbies
4,026 PostsLatest Activity: Jun 15, 2017