Forum Discussion
Old-Biscuit
Dec 19, 2014Explorer III
More To See wrote:
On a recent 34 day outing in relatively cool weather we used 10 gallons of propane. That was mostly for the fridge and heating morning water for coffee. Nothing else.
10 gallons???
That is almost 1 1/2 30# cylinders (7.1 gallon per 30#)
We have gone 6 weeks on just one 30# using fridge, stove top and oven.
OP.....
Propane and electric are relatively the same when it comes to heating rv fridge.
Our fridge is plugged in 24/7 while parked along side of house.
Only thing running is converter/charger and fridge........costs roughly $40/month.
Just propane would be alot cheaper in that it would only be for fridge..........but no batteries being maintained.
For that $40/month I have the convenience of a 'man cave', guest quarters and an rv ready to GO-NOW if needed.
DO you have electric available at storage?
Cause running it fridge on propane will not cost much.....maybe a 30# cylinder every 2 months BUT how will you recharge batteries every 7-10 days???
About RV Tips & Tricks
Looking for advice before your next adventure? Look no further.25,108 PostsLatest Activity: Feb 02, 2025