KendallP
Oct 19, 2013Explorer
Propane vs Gasoline
So I've always wondered why some of my friends on the boards here have such disdain for propane. I mean, I get it if you have a massive solar array and want to run your fridge with electricity, but...
See, I have a client who is selling a home with tons of off-grid capabilities. He has 2-500 gal propane tanks, but with a caveat. The local companies want a small fortune to deliver propane. So along with each, big, full tank, he has a pair of 10 gal tanks plumbed alongside. To save pennies, he keeps the big tanks full and runs the empty of the two 10 gallon tanks to town for a refill.
For my own purposes, I just crunched a few numbers. As it turns out, propane provides about 92,500 BTU/gal, while gasoline 125,000. But in my town, at least... gasoline costs about $3.50 a gallon presently, while propane only $2.20.
This means that propane provides about 74% of the energy, but costs only 63% of gasoline.
I get it that it's not always easy to find propane, but for full-timers who remain parked for extended periods, it seems more economical to run the toad into town and fill a few 10 gal bottles on occasion than 4 Jerry Cans of gasoline for the genny.
Now help me learn something.
.
See, I have a client who is selling a home with tons of off-grid capabilities. He has 2-500 gal propane tanks, but with a caveat. The local companies want a small fortune to deliver propane. So along with each, big, full tank, he has a pair of 10 gal tanks plumbed alongside. To save pennies, he keeps the big tanks full and runs the empty of the two 10 gallon tanks to town for a refill.
For my own purposes, I just crunched a few numbers. As it turns out, propane provides about 92,500 BTU/gal, while gasoline 125,000. But in my town, at least... gasoline costs about $3.50 a gallon presently, while propane only $2.20.
This means that propane provides about 74% of the energy, but costs only 63% of gasoline.
I get it that it's not always easy to find propane, but for full-timers who remain parked for extended periods, it seems more economical to run the toad into town and fill a few 10 gal bottles on occasion than 4 Jerry Cans of gasoline for the genny.
Now help me learn something.
.