Forum Discussion
pauldub
Nov 01, 2017Explorer
Out here in the wild wild west (west of the US Rockies), liquid propane is simply sold by the gallon. You simply pay for what you get. In 30+ years, I've never seen it sold by the pound. I have no idea what you get if you buy pre-filled cylinders and the corner grocery.
About Technical Issues
Having RV issues? Connect with others who have been in your shoes.24,344 PostsLatest Activity: Dec 22, 2025