Forum Discussion
babock
Nov 01, 2017Explorer
pauldub wrote:You are correct. It's sold by the gallon at every place I have ever bought propane. My house is also on propane and it's sold by the gallon as well.
Out here in the wild wild west (west of the US Rockies), liquid propane is simply sold by the gallon. You simply pay for what you get. In 30+ years, I've never seen it sold by the pound. I have no idea what you get if you buy pre-filled cylinders and the corner grocery.
About Technical Issues
Having RV issues? Connect with others who have been in your shoes.24,344 PostsLatest Activity: Dec 22, 2025