Forum Discussion
dougrainer
Jun 28, 2016Nomad
DrewE wrote:TomG2 wrote:pianotuna wrote:
1 Gallon of Propane = 27 kWh (Kilowatt Hours) of electricity.
.....snip.....
So, if I pay less than $4.19/gallon (27 X $0.155/kwh) for propane, I am coming out ahead? Again, I know that I will not be saving hundreds of dollars, just not giving it to the park for electricity.
You do have to know the relative efficiency of the fridge on electric vs. propane. I would guess that somewhat more heat is lost from the propane (i.e. not transferred to the ammonia in the cooling system) than with electric, though I don't know that absolutely.
Otherwise, the math is correct. If you're actually paying, say, $2.19 a gallon for propane, then propane would undoubtedly be cheaper in your case. Your savings in that case could amount to almost $.50 per day.
The BTU of LP and 120 is so close as you cannot really measure it. Now, one thing that RV refers have a problem with in hot weather is the LINE voltage at some Campgrounds. The lower the line voltage from 120 volts the less the refer will cool correctly on 120 volts. If the line voltage drops below 115 volts, I would advise to switch to LP until the line voltage rises. Doug
About Technical Issues
Having RV issues? Connect with others who have been in your shoes.24,270 PostsLatest Activity: Jun 17, 2025