Forum Discussion
pianotuna
May 13, 2018Nomad III
Hi TomG2,
http://www.maxmcarter.com/fuels/calc_fuels.php?Erate=0.125&Grate=3.73&unit=Propane+per+gallon&Ef=65
http://www.maxmcarter.com/fuels/calc_fuels.php?Erate=0.125&Grate=3.73&unit=Propane+per+gallon&Ef=65
TomG2 wrote:
One will discover that it is pretty costly to run a RV refrigerator on electric at $0.165/kwh that I pay. I pay $12.00 for a twenty pound cylinder of propane. Propane is cheaper.
Having said all that, I am not going wrestle around propane tanks in the middle of summer to save a few dollars.
About Technical Issues
Having RV issues? Connect with others who have been in your shoes.24,344 PostsLatest Activity: Dec 26, 2025