Forum Discussion
Merrykalia
Mar 15, 2014Explorer II
We eat what we would eat if we were at home, for the most part. I add extra weenees, marshmallows, s'more stuff, etc. for the kids and we will occasionally make pizza over the open fire. My addition from our regular food is about $25 for a long weekend.
We camp with friends who will go to the store and spent $125 for a camping weekend. He brings JUNK! Doughnuts, candy bars, potato chips, sandwich fixins, cereal, etc. He brings nothing from home and buys everything, then takes the leftovers home.
The only time we go out to eat is if we are vacationing at the beach, we will go out for lunch one day and if we have others with us (who can kid-sit), the DH and I will go out one evening.
We camp with friends who will go to the store and spent $125 for a camping weekend. He brings JUNK! Doughnuts, candy bars, potato chips, sandwich fixins, cereal, etc. He brings nothing from home and buys everything, then takes the leftovers home.
The only time we go out to eat is if we are vacationing at the beach, we will go out for lunch one day and if we have others with us (who can kid-sit), the DH and I will go out one evening.
About Travel Trailer Group
44,056 PostsLatest Activity: Dec 27, 2025