So this seems like a basic question, but I'll ask anyway because I've seen varying answers. Our new trailer has one 20# propane tank. It generally looks just like a tank at your local Menards you ca...
Wow, that is a deal. Living on the west coast I have always paid by the gallon. I have two larger cylinders on my trailer and when near empty I pay close to $30 for a fill. Propane has been hanging just around $2.90 per gal lately. Reading this forum I learned that there are places where they sell by the pound. Weight the empty, fill it, weigh it again and charge accordingly. This really confused me. Glad that I could get even and confuse someone else. ;)