oxygen wrote:
12300 was the scale value, the 12500 was scale value + DW and heavy dog who were not present when weight.---
Okay, that takes care of part of the problem. Your reported values need to be adjusted both for the missing WDH and for the 200# added for WD +dog. The adjusted values are shown in
red
:
truck by itself, no wdh attachd, i was sitting in truck with all 3 weight
front axle-3240
3200# assuming 40# removed by tongue weight
gross tv- 6040
rear axle- 3000,
3140# assuming 140# added by tongue weight
truck hitched but bars NOT engaged
front axle- 2940
tt & tv- 12300
trailer -5360
rear axle- 4200,
4000# using tt&tv = 12300
truck hitch, wdh engaged
front axle- 3060
gross weigh- 12300
trailer- 5540
rear axle- 3900,
3700# using tt&tv = 12300
WITH THESE CHANGES, THE NEW ANALYSIS IS:
The "adjusted" weights for TV only are
Front = 3240-40 = 3200#, Rear = 3000+140 = 3140#, TV GVW = 6340#.
For TV+TT w/ no WD, Front = 2940#, Rear = 4000#, TT axles = 5360#
The indicated tongue weight is (2940+4000)-(3200+3140) = 600#.
The indicated total TT weight is 12300-6340= 5960#.
The indicated tongue weight percentage = 600/5960 = 10%.
The indicated load removed from the front axle is 3200-2940 = 260#.
With a 600# TW, I would expect approximately 250# removed.
For TV+TT w/ WD, Front = 3060#, Rear = 3700#, TT axles = 5540#.
The indicated load added to the TT axles by WD is 5540-5360 = 180#.
The indicated load added to the TV's front axle by WD is 3060-2940 = 120#.
It is physically impossible for your rig to have 180# transferred to the TT axles, while having only 120# transferred to the TV's front axle.
The amount transferred to the front axle should be close to 340#.
The indicated load removed from the rear is 4000-3700 = 300#. The amount removed from the rear should be close to 520#.
After accounting for the WDH not being included in the "TV only" weights, the indicated tongue weight now is 600#.
However, there still is a significant discrepancy between the
hitched with WD and
hitched without WD values.
If you add 220# to the
front hitched with WD value of 3060#, it becomes 3280#.
That then makes the calculated rear value 12300-3280-5540 = 3480#.
This would resolve the large discrepancy.
It looks to me as though about 220# was missing from the TV when the
front axle hitched with WD applied measurement was made.
Ron