Forum Discussion
noplace2
Oct 10, 2015Explorer
Lantley wrote:
For those with the knowledge how much are you actually saving by using LP vs.electric? Is there a real number or is it just a matter of principle?
I posted a formula earlier, but perhaps an example would be better understood.
By necessity, averages are required. Your numbers will most certainly vary.
Let's assume that you are paying the current national averages of $0.12/KWH and $2.10/gal.
The standard accepted industry multiplier for the electric, which factors in the relative energy content of both sources and comparing usage for home heating, is 27.
Thus, 0.12 X 27 = $3.24 for the equivalent ability to heat a given space compared to one gallon of propane @ $2.10.
Let's also assume that a household uses 500KWH/month, possibly a low figure. That equates to $60. The equivalent amount of propane would cost $40.
Whether that difference is significant to you and what you choose to do with the information is entirely subjective and is not germane to this discussion.
About Technical Issues
Having RV issues? Connect with others who have been in your shoes.24,203 PostsLatest Activity: Feb 20, 2025