Took M.H. to usual place today to get propane. $4.99 a gallon. Ouch!! Sure glad I only do this about once a year.I believe last summer it was slightly over $3.00 Hows your area?
I've seen at some Camping Worlds that they have a once per week "sale" with a decent price. So if you are near one or it is on your way and works out, it might be worth it for you.
Propane is a mere cough compared to the gas pricing/mpg on our 25 foot class c.